Tym razem na pchlim targu na Środkowym Zachodzie odkryto cesarskie rosyjskie jajko Fabergé z zegarkiem Repliki Vacheron Constantin, które stało się najdroższym zegarkiem na świecie

W jednej z tych oszałamiających historii, które stały się możliwe tylko dzięki internetowi, w 2012 roku pewien mężczyzna zwrócił się do Google, aby wyszukać „Vacheron i Constantin” oraz „jajko”, aby znaleźć wysadzane klejnotami złote jajko, w którym znajduje się zegarek Vacheron, który kupił za 13 302 $ w początek XXI wieku na pchlim targu na Środkowym Zachodzie był w rzeczywistości prezentem urodzinowym w 1887 roku dla cara Aleksandra III od Petera Carla Fabergé. Został sprzedany prywatnie za miliony, prawdopodobnie czyniąc go najdroższym zegarkiem na świecie.

Nienazwana osoba natknęła się na artykuł w Telegraph z 2011 r. zatytułowany „Czy na twoim kominku jest jajko gniazdowe o wartości 20 milionów funtów?”. Jajo było trzecim z 54 jaj Fabergé należących do rosyjskiej rodziny królewskiej i zaginęło od 1922 roku. Odnotowano, że w 1922 roku to jajo zostało przeniesione ze Zbrojowni Kremla, która skonfiskowała jaja w 1917 roku, kiedy car został obalony, do specjalnego pełnomocnika Rady Komisarzy Ludowych Iwana Gawriłowicza Chinariowa. Poza zapisami pisemnymi zachowała się również fotografia jaja z 1902 r. na wystawie w Petersburgu.

Zdjęcie z wystawy w Petersburgu z 1902 r. przedstawiającej jajko

Dwóch ekspertów Fabergé, Vincent i Anna Palmade, znalazło katalog z aukcji z 1964 roku przeprowadzonej przez Parke Bernet (dom aukcyjny później przejęty przez Sotheby’s) i widząc fotografię, byli w stanie zidentyfikować jajko sprzedane za 2450 dolarów jako zaginione jajko Fabergé. Prawdopodobnie nigdy się nie dowiemy, jak skończyło się to opuszczeniem ZSRR i przedostaniu się do USA, ale wyobrażamy sobie, że musi to być całkiem interesująca historia. Repliki Vacheron Constantin

Zdjęcie jaja w katalogu aukcyjnym Parke Bernet z 1964 r.

The previous owner planned to melt the egg down, but was not having any luck in finding a buyer, so he just held onto it until his fateful 2012 Google search. He contacted Wartski, a family firm of antique dealers with expertise in Fabergé that was quoted in the Telegraph article. Wartski bought it from him on behalf of an unnamed client. The quoted estimate for the egg was over $30 million in 2011, but it would not surprise us if the final price paid was significantly higher in order to keep the seller from placing it up for auction. It is a little disappointing that we don’t know the final price and buyer, but not unexpected.

The unnamed seller is apparently fearful that word of his discovery will get out. He recently bought a slightly larger house and a new car, but otherwise is apparently staying low key.

The egg will be on display at Wartski (14 Grafton Street, London, W1S 4DE) from April 14 to 17 between 11:00 AM and 5:00 PM.

Według wszelkiego prawdopodobieństwa jest to obecnie najdroższy zegarek, jaki kiedykolwiek sprzedano, przewyższając słynne jajko Rothschilda sprzedane w 2007 roku przez Christie’s za ponad 18 milionów dolarów. Oczywiście najdroższym zegarkiem, jaki kiedykolwiek sprzedano (bez dodatkowych komponentów), był Henry Graves Supercomplication firmy Patek Philippe, który w 1999 roku sprzedał się za 11 milionów dolarów.

Warto zauważyć, że Vacheron ma niezwykle dumną tradycję bycia chronometrażystą dla członków rodziny królewskiej. Pudełko Vacheron z lat 50. miało na wewnętrznej wyściółce frazę „Proud Possession of Royalty Since 1755”, o której można przeczytać w The Hour Lounge. Ramka wymienia cara Mikołaja II, ale nie zawiera cara Aleksandra III.

Aby dowiedzieć się więcej o tym jajku Fabergé z zegarkiem Vacheron w środku, odwiedź dedykowaną stronę Wartskiego. Możesz również przeczytać więcej o jajach Imperial Fabergé tutaj. Wydaje się, że jest to jedyna Fabergé, w której zastosowano zegarek Vacheron.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *